Wpław przez Warmię

W 2016 roku dziennikarka i amatorka pływania Maja Krempeć, zrealizowała projekt „Wpław przez Olsztyn”. Projekt zakładał przepłynięcie jedenastu olsztyńskich akwenów z jednoczesnym badaniem ich jakości przez naukowców z UWM. Efektem paromiesięcznych prac był 45-minutowy film „Wpław przez Olsztyn”, emitowany w Telewizji Polskiej oraz w internecie. Gazeta Wyborcza poświęciła wydarzeniu okładkę i rozkładówkę magazynu oraz uznała wydarzenie za hit roku.
Tak dobry i nośny pod względem poznawczym, promocyjnym, a przede wszystkim naukowym, pomysł aż prosił się o kontynuację.

Warmia i Mazury to kraina tysiąca jezior. Warto o nich wiedzieć więcej niż tylko to, że są. Warto wiedzieć, czy można się nad nimi tylko opalać, czy też można w nich pływać. Czy są w nich ryby? Gdzie lepszym rozwiązaniem będzie kajak, gdzie wędkarska łódka, a gdzie żaglówka, czy też motorówka?
Tę wiedzę pragnęliśmy zdobyć i upowszechnić dzięki naszemu projektowi „Wpław przez Warmię i Mazury”. Nowemu, a zarazem będącemu kontynuacją tak udanego poprzednika. Plan był ten sam: Maja Krempeć płynie, uczeni z Katedry Inżynierii Ochrony Wód Wydziału Ochrony Środowiska UWM – dr hab. inż. Michał Łopata, dr inż. Renata Augustyniak – towarzysząc dziennikarce w łódce, motorówce czy też innym pontonie, opisują cechy konkretnych ekosysytemów, badają jakość wody, definiują zagrożenia i ewentualne sposoby ich uniknięcia lub likwidacji. Miejscowe autorytety – historycy, regionaliści, samorządowcy, wędkarze, rybacy itp. – opowiadają o swoich doświadczeniach z akwenem. Autorzy projektu również posiłkowali się wynikami badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Całość tych działań złożyła się na innowacyjność projektu: „sprzedanie” w atrakcyjnej formie wiedzy o stanie naszych jezior, wiedzy która dzięki niemu trafi także do odbiorców, z reguły nie korzystających z suchych, naukowych raportów.
W efekcie wyprodukowany został cykl 3 odcinków filmu „Wpław przez Warmię” (łącznie ponad 30 minut). Każda pływacko-eksploracyjna opowieść poświęcona była jeziorom z konkretnego regionu Warmii i Mazur. Zaplanowaliśmy wyprawę w powiecie olsztyńskim na jeziora: Świętajno-Naterskie (gm. Gietrzwałd), Bartąg, Miodówko, (gm. Stawiguda), Gim, Czerwonka Wielka (gm. Purda) Wadąg (gm. Barczewo). Emisję cyklu planujemy na październik 2019 r. na kanale You Tube Wpław przez Olsztyn i w mediach społecznościowych – facebook Wpław przez Olsztyn oraz Fundacja “Moda na Warmię i Mazury”.