Europejska noc bez wypadku 19 października

Według raportu Alcosense Laboratories 30% polskich kierowców przyznało, że mogło jeździć samochodem pod wpływem alkoholu. Szczególnie niepokojące są statystyki ukazujące wzrost udziału w wypadkach drogowych, młodych kierowców jadących po pijanemu.

Próbą zmiany tych statystyk są podwyższone kary i kampanie społeczne odwołujące się do świadomości kierowcy. Jedną z takich kampanii jest Europejska Noc Bez Wypadku, której XVI edycja odbędzie się 19 października 2019 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Celem akcji inspirowanej przez belgijską fundację Responsible Young Drivers jest ograniczenie wypadków tzw. dyskotekowych. Podczas wieczoru w dyskotekach wolontariusze namawiają kierowców, aby podjęli wyzwanie trzeźwości i nie pili alkoholu, by wrócić bezpiecznie do domu. Na znak powziętej decyzji kierowcy nakładają na rękę fluorescencyjną opaskę, która ma ich wyróżniać z tłumu, ma też być informacją, iż te osoby nie piją alkoholu.
Przed opuszczeniem lokalu kierowcy w opaskach będą przebadani alkomatem. Gdy urządzenie wykaże zero promili, otrzymają specjalne nagrody, a w przypadku, gdy w wydychanym powietrzu alkomat wykaże alkohol, pouczani są o konieczności pozostawienia pojazdu i powrotu z trzeźwym kierowcą.
Akcja realizowana jest na Warmii i Mazurach między innymi w Lidzbarku Warmińskim, Nidzicy, Bartoszycach, Szczytnie, Mrągowie.
Kampanię realizuje Fundacja Moda na Warmię i Mazury, Fundacja Kierowca Bezpieczny przy wsparciu Fundacji Krzyś, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Agraf, Piekarni Tyrolskiej.