Laureaci konkursu fotograficznego „Natura bez granic”

Morze, jeziora, rzeki, zatoki, Mierzeja Wiślana i Półwysep Helski, Puszcza Romincka to najpiękniejsze i ulubione miejsca wypoczynku naszych rodaków. Ale całe to naturalne bogactwo nie jest tylko nasze. Dzielimy się nim z naszymi sąsiadami – Rosją. I choć granice są teraz zamknięte dla podróży, nici rzek, podobnie jak ręce przyjaźni, jednoczą nasze narody, a pragnienie ludzi do komunikowania się i poznawania przyrody, miłość do swoich rodzinnych miejsc, nie znają granic.

Przez cały sierpień 2021 r. rosyjska Fundacja Istok, działająca non-profit na rzecz projektów społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i ekologicznych, we współpracy z polskimi partnerami, w tym z naszą Fundacją Moda na “Warmię i Mazury”, prowadziła międzynarodowy konkurs fotograficzny „Natura bez granic”, aby zwrócić uwagę polskich i kaliningradzkich uczestników na piękno i potrzebę ochrony transgranicznych obszarów przyrody.

W konkursie fotograficznym, którego zmagania mogliśmy śledzić na rosyjskim portalu https://fotokonkurs.klops.ru/pl/, wzięło udział 1412 fotografii. Przesłało je 144 uczestników z Obwodu Kaliningradzkiego Rosji oraz 54 z Polski, z przygranicznych województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Konkurs składał się z dwóch modułów: nadesłane prace oceniane były przez internautów oraz niezależnie, przez komisje konkursowe – polską i rosyjską.

Na podstawie wyników głosowania internetowego zwycięzcami konkursu fotograficznego wśród polskich uczestników („Rosyjsko-polskie obiekty transgraniczne”) zostali:

  1. Zdjęcie “Wiola Kozik – Mewy“, kategoria “Bałtyk i wybrzeże Morza Bałtyckiego”, autorka – Wioletta Kozik, 141 głosów. Nagrodą jest dron z kamerą.
  2. Zdjęcie “Pasażer na gapę“, kategoria “Bałtyk i wybrzeże Morza Bałtyckiego”, autorka – Wiesława Nowakowska, 85 głosów. Nagrodą jest bransoletka fitness.
  3. Zdjęcie “Jezioro Orzołek i ujście do rzeki Łyny“, kategoria “Rzeka Łyna”, autorka – Mariola Grzegorczyk, 35 głosów. Nagrodą jest powerbank (bateria zewnętrzna).

Zwycięzcami konkursu fotograficznego wśród rosyjskich uczestników („Rosyjsko-polskie obiekty transgraniczne”) na podstawie wyników głosowania internetowego zostali:

  1. Zdjęcie “Błękitna Wieczność“, kategoria “Morze Bałtyckie i Wybrzeże Morza Bałtyckiego”, autor – Vladislav Sharamkin, 594 głosy. Nagrodą jest dron z kamerą.
  2. Zdjęcie “Rzeka Węgorapa“, kategoria “Rzeka Węgorapa”, autor – Peter Obuchow, 182 głosy. Nagrodą jest bateria zewnętrzna.
  3. Zdjęcie „Burza na Bałtyku. Swietłogorsk”, kategoria „Bałtyk i wybrzeże Morza Bałtyckiego”, autorka – Elena Titareva, 49 głosów. Nagrodą jest bransoletka fitness.

W konkursie na największą liczbę głosów pozyskanych od internautów fotografie uczestników były obserwowane i oceniane na wszystkich pięciu kontynentach. Prace łącznie otrzymały 13.130 głosów z Rosji, Polski, Kazachstanu, Armenii, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Mołdawii, USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Gruzji, Szwecji, Włoch, Azerbejdżanu, Kanady, Turcji, Chin, Indii, Argentyny , Francji, Meksyku, Japonii, Holandii, Szwajcarii, Australii, Izraela, Austrii, Hiszpanii, Uzbekistanu i z innych jeszcze krajów.

Wybór spośród tylu pięknych prac był bardzo trudny dla komisji konkursowych! Po dwuetapowym głosowaniu zwycięzcy ostatecznie zostali wyłonieni!

Laureatami konkursu fotograficznego wśród polskich uczestników („Rosyjsko-polskie obiekty transgraniczne”) według wyników oceny ekspertów zostali:

  1. Zdjęcie Z Rezerwatu Las Warmiński przy przełomie rzeki Łyny Grzyby, kategoria “Rzeka Łyna”, autor – Marek Hasso-Agopsowicz. Nagrodą jest dron z kamerą.
  2. Zdjęcie Łyna w Lesie, kategoria „Rzeka Łyna”, autor – Łukasz Knop. Nagroda – pamięć USB.
  3. Zdjęcie Bałtycki krokodyl, kategoria “Bałtyk i wybrzeże Bałtyku”, autor – Kazimierz Rybicki. Nagroda – powerbank (bateria zewnętrzna).

Zwycięzcami konkursu fotograficznego wśród rosyjskich uczestników („Rosyjsko-polskie obiekty transgraniczne”) według oceny ekspertów zostali:

  1. Zdjęcie “Ciche miejsce“, kategoria “Bałtyk i wybrzeże Bałtyku”, autor – Maxim Smolak. Nagrodą jest dron z kamerą.
  2. Zdjęcie “Prawdinskoje zbiornik i Prawdinskaja HPP-3“, kategoria “Rzeka Łyna i zbiornik Prawdinskaja HPP-3”, autor – Valery Pritchenko. Nagroda – pamięć USB.
  3. Zdjęcie “Kruche stworzenie natury“, kategoria “Zatoka Kaliningradzka”, autorka – Marina Torgaszowa. Nagrodą jest bateria zewnętrzna.

W trakcie trwania rosyjsko-polskiego projektu “Natura bez granic” swoją chęć przyłączenia się do konkursu wyraziła też Litwa, dołączając do listy fotografowanych obszarów obiekty po dwóch stronach granicy rosyjsko-litewskiej. Tutaj też została wyłoniona dwójka laureatów w specjalnej nominacji („Rosyjsko-litewskie transgraniczne obiekty przyrodnicze”). Według wyników oceny ekspertów są to:

  1. Zdjęcie „Lis na Mierzei Kurońskiej”, kategoria „Mierzeja Kurońska i zespół ruchomych wydm”, autor – Miron Kostiukow. Nagrodą jest kamera sportowa.
  2. Zdjęcie “Łabędziowy zachód słońca“, kategoria “Zatoka Kurońska”, autor – Oleg Bukin. Nagrodą jest kamera sportowa.

Nagrody zostaną wręczone podczas prezentacji projektu 20 października 2021 w Gdańsku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury, 27 października 2021 w Olsztynie oraz 22 października 2021 w Kaliningradzie w Muzeum Oceanu Światowego. Godzina rozpoczęcia prezentacji zostanie ogłoszona dodatkowo na stronie internetowej Fundacji Istok, w zaproszeniach oraz publikacjach na stronach internetowych partnerów projektu.

Konkurs fotograficzny odbył się w ramach rosyjsko-polskiego projektu „Natura bez granic”.

Jurorami ze strony polskiej byli:

  • Renata Augustyniak – specjalista w zakresie inżynierii i ochrony środowiska na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie;
  • Wioletta Sokół – prawniczka, były dyplomata w Kaliningradzie i w Moskwie, obecnie koordynuje działalność Instytutu Współpracy Regionalnej i Transgranicznej w Elblągu, zdobywczyni głównej nagrody konkursu fotograficznego Fundacji HumanDOC „Polacy oczami Rosjan, Rosjanie oczami Polaków” w 2016;
  • Andriej Potiomkin – Dyrektor Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku;
  • Henryk Cirut –  pedagog, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, od wielu lat pasjonat fotografii (33 indywidualne wystawy fotograficzne w Polsce i zagranicą);
  • Adam Jakub Bertrand – fotografik, w latach 2019-2021 prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Blur, właściciel firmy specjalizującej się w fotograficznym druku wielkoformatowym;
  • Ewa Świderska-Mądry – architekt, malarka, członkini wielu stowarzyszeń artystów w województwie pomorskim, pedagog w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni;
  • Ewa Domaradzka-Ziarek – Prezes Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”, będącej polskim partnerem w projekcie rosyjsko-polskim „NATURA BEZ GRANIC”, koordynatorka realizacji projektu w Polsce.

Partnerzy projektu:

– Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku;

– Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska Obwodu Kaliningradzkiego;

– Rosyjska grupa medialna „Western Press”;

– Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny;

– Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych (Gdynia);

– Kaliningradzki Obwodowy Ośrodek Ekologii, Historii Lokalnej i Turystyki dla Dzieci i Młodzieży;

– Związek Fotografów Przyrody Obwodu Kaliningradzkiego;

– Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku;

– Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej;

– Fundacja „Moda na Warmię i Mazury”;

– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Instytut Literaturoznawstwa, Katedra Literatur Wschodniosłowiańskich

Projekt „Natura bez granic” Fundacji Istok realizowany jest z dotacji Prezydenta Federacji Rosyjskiej na rozwój społeczeństwa obywatelskiego przyznanej przez Fundację Stypendia Prezydenta nr 20-2-005589.

Strona Fundacji Istok https://istok39.ru/

Share: